Škubánek

„Po horách, jež náš kraj prostupují, nazván byl Horáckem.“

Město Světlá nad Sázavou leží na pomezí Čech a Moravy, při malebné říčce Sázavě. Tento kraj oplývá krásou přírody a významnými památkami. Zde vznikl v roce 1984 při Základní škole v Komenského ulici folklorní soubor Škubánek. Založila jej učitelka Eva Pejchalová.

Soubor má v repertoáru lidové písně, tance, říkadla a hry ze svého kraje – Českého Horácka. „Horáci“, jak se místním obyvatelům říká, byli v historii unaveni prací na kamenitých políčkách, ale srdce měli plné laskavosti a poezie. Toto se také odráží v jejich písních a tancích.

Škubánek úspěšně reprezentoval region na zemských přehlídkách českých folklorních souborů, účinkoval na mnoha slavnostech, festivalech (např. MFF ve Strážnici, Dětské Strážnici, v Telči, Písku, Nymburce, ve Veselí nad Moravou, Třebíči, Plzni, Chrudimi,v Praze atd.). Nadšeně byl přivítán v Nizozemí, Slovinsku, Polsku a Francii. Dlouhodobě připravuje své členy na soutěž ve zpěvu lidových písní „Zpěváčci“.

Folklorní soubor Škubánek těší horáckými písněmi a tanci děti, dospělé a všechny své příznivce též doma, ve Světlé nad Sázavou i v okolních vesničkách.

Od roku 1993 se podílí na organizaci bienále folklorního festivalu ve Světlé nad Sázavou „Horácko zpívá a tančí“ (Horácko is Singing and Dancing).

Jak žijeme